Історія України

Шановні учні! Якщо ви бажаєте перевірити свої знання з історії України, пройдіть цей тест







Конспекти уроків 
з історії України









Мета: сформувати в учнів уявлення про козацтво, Запорозьку С іч; визначити причини їх виникнення; засвоїти зміст понять: «козак», «Запорозька С іч», «гетьман», «козацька республіка», «козацька старшина», ознайомити учнів з організацією життя на С ічі, побутом, звичаями козаків; розвивати в учнів уміння складати портрет історичного діяча; викладати
зміст історичного джерела, виховувати почуття гордості за героїчне минуле свого народу.
Обладнання: Власов В., Данилевська О . Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; історичний атлас « Історія України. 5 клас»; ілюстрації козака, гетьмана, Січі, клейнодів; портрет Д . Вишневецького.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Форма проведення уроку: урок-подорож.
Поняття: «козак», «Запорозька С іч», «гетьман», «козацька республіка», «козацька старшина», «клейноди».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація знань учнів
2. Складіть розповідь про Люблінську унію.
3. Які зміни сталися в Україні після Люблінської унії?
ІІІ . Мотивація знань учнів
Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь. Сьогодні ми здійснимо з вами заочну подорож у південні степи України й дізнаємось, що там діялось у кінці ХV ст.
Формуємо просторові уміння
У ч и т е л ь (розповідь супроводжується показом на карті).
Перші відомості про українських козаків у писемних джерелах датують 1489 р.
Працюємо з поняттям
Козак — вільна, озброєна людина.
Січ — табір козаків, обгороджений укріпленнями з рублених або січених колод.
Республіка — у перекладі з латини означає «держава, якою керують люди обрані народом на певний термін».
Козацька Рада — вищий орган влади на Січі.
Гетьман — головний, старший, командувач військ на Січі.
Кіш — козацьке військо.
Курені — козацькі загони.
Клейноди — козацькі символи — відзнаки.
Старшина — вибрана група людей, яка керувала усім життям на Січі.
Працюємо з ілюстраціями
Учні працюють з ілюстраціями, розміщеними на дошці, виконуючи завдання.
1. Визначити, який вигляд мали клейноди і кому вони належали.
2. На дошці під ілюстраціями клейнодів підписати їх назви.
V. Систематизація й узагальнення знань
Перше, що постане у нашій уяві при слові «Січ», це буде образ козака.
1. Опишіть, яким ви його бачите.
2. У що він одягнений?
3. Яка в нього зброя?
Після виступу 2–3-х учнів показати ілюстрацію козака, зачитати словесний портрет козака.
Текст 1. «Мешканці України, які сьогодні називаються всі козаками і які з гордістю носять це ім’я, мають гарну постать, бадьорі, міцні, спритні до всякої роботи, щедрі і мало дбають про нагромадження майна, дуже волелюбні й не здатні терпіти ярма, невтомні, сміливі й хоробрі, але великі п’яниці...» (П’єр Шевальє «Історія війни козаків проти Польщі»).
Текст 2. «Вони високі на зріст, кремезні, вправні, щедрі, не цікавляться збагаченням, ревниві до своєї волі й зовсім не придатні носити ярмо. Вони не знають утоми, вперті й хоробрі, але трохи схильні до пиятики. Вони вміють воювати,полювати звіра, ловити рибу й знають усі ремесла, потрібні у житті...» (Жан-Бенуа Шерер. «Літопис Малоросії, або Історія козаків-запорожців та козаків України, або Малоросії»)
Завдання
Порівняйте, чи відповідає вашому уявленню зображення козака та запропонований вам його словесний портрет.
VI. Перевірка нових знань
2. Розтлумачте поняття: «уходники», «Запорозька Січ», «козацька старшина», «Дике Поле», «кіш», «курінь», «гетьман».
Урок  Узагальнення знань за темою «Українська державність в 1917–1921 рр.» (детальніше)



Урок  Тенденції розвитку культури в 1917–1921 рр.(детальніше)

Урок 28 Розвиток освіти в 1917–1921 рр.(детальніше)


Урок  Розвиток мистецтва в 1917–1921 рр.(детальніше)


Урок  Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування.(детальніше)

Конспект уроку. Тема. Утворення української козацької держави — Гетьманщини.(детальніше)

Історія України, 7 клас

  1. Тема.   Київська Русь за наступників Ярослава.
  2. Тема.   Київська Русь за Володимира Мономаха та Мстислава Володимировича.
  3. Тема.   Період роздробленості Київської Русі. Політичний і соціально-економічний розвиток Київського, Чернігово-Сіверського та Переяславського князівств у середині ХІІ – першій половині ХІІІ ст..
  4. Тема.   Політичний і соціально-економічний розвиток Га­лицького і Волинського князівств. 
  5. Тема.   Урок узагальнення за темою «Київська Русь у другій половині ХІ – першій половині ХІІІ ст.» (детальніше)
  6. Презентація до уроку з теми "Київська Русь"

Складіть пазл (детальніше)

Немає коментарів:

Дописати коментар